20. maj 2012

Svoboden kot P(R)tiček


Večkrat sem se že zalotila pri razmišljanju o tistih večnih dilemah kot na primer: "Kaj se zgodi, če neustavljiv predmet trči v nepremičen predmet?" ali pa "Kaj je bilo prej – kokoš ali jajce?" in vedno našla neke svoje razlage in končne ugotovitve. Takih vprašanj ne morem kar tako pustiti neodgovorjenih, predvsem zato, ker verjamem, da so najzahtevnejše stvari vedno v osnovi najlažje. 

V četrtek, 17. maja, smo se z društvom ŠS PRSS predstavljali na Mladinski tržnici, kjer se je naša stojnica ponašala z nazivom Ptičje gnezdo. Tekom dneva sem ugotovila res pomembno stvar komuniciranje je najučinkovitejše v skupinah, ki imajo enak cilj in ob tej misli sem bila še bolj vesela, da stojim na stojnici s tistimi osebami, ki letijo v enakih jatah kot letim sama.

Kaj sploh pomeni svoboda v komuniciranju? Ali to pomeni, da lahko, da rastemo, delamo, kar hočemo, brez omejitev, ali da lahko delamo stvari za svojo rast tako, da rastemo vzporedno z drugimi? Tukaj mislim, da so nam ptice lahko lep vzor – potrebno je najti svojo pot; ne na previsoki višini in ne preveč pri tleh, temveč dovolj visoko, da smo za morebiten padec odgovorni sami.

In ko se sprehajaš po celi tržnici in mečeš poglede na vse stojnice, ki vsaka zase izstopa, se zaveš ... Ljudi, ki so se ustavljali na stojnicah, je pritegnila nema komunikacija samih stojnic. "Si to, kar delaš." in to se je kazalo razstavljeno na pultih ali v samem ozračju, ki se je širil okrog organizacije. :) Zame osebno je to ena najbolj intimnih in učinkovitih promocij društev in ostalih. Vedno k tebi pristopijo le tisti, ki te želijo spoznati, na tebi pa je ali boš to izkoristil in zažarel.

Ponovno pa se vračam k prvim dilemam. Na ŠS PRSS-jevski stojnici smo za vse mimoidoče pripravili nagradno igro, ki je zahtevala odgovor z utemeljitvijo na zanimivo vprašanje, tisto dilemo: Kaj je bilo prej – kokoš ali jajce? Pri prebiranju odgovorov sem ugotovila, da so najkreativnejši ravno tisti, ki si dovolijo razmišljati izven okvirjev oziroma tisti, ki mislim dovolijo svobodo razvijanja. Od vseh utemeljitev pa lahko rečem, da je najbolj izstopala prav ena, ki je nastala pod roko mlade punčke, in sicer: »Jajce. Ker sta se dve drugi ptici zaljubili.« Nobena biologija in znanost ni bila potrebna, da je Teja upravičila svoj edinstven odgovor.

Za konec pa bi z vami delila še eno modrost. »Skrivnost sreče je svoboda, skrivnost svobode pa pogum.« [Zgodovinarji v antični Grčiji]

Avtor: Karin

Ni komentarjev:

Objavite komentar